1. Haberler
  2. Gündem
  3. Atıklar Çevreyi Kirletmeyecek Çiftçinin Toprağını Besleyecek

Atıklar Çevreyi Kirletmeyecek Çiftçinin Toprağını Besleyecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Marmara’yı havadan, karadan ve denizden denetleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’de çevre kirliliği oluşturabilecek alanlarda gerekli önlem ve tedbirleri almaya devam ediyor. Büyükbaş hayvansal atıkların çevre kirliliği oluşturmasını önlemek için düğmeye basıldı. İşletmecilerle bir araya gelen Büyükşehir, hayvansal atıkların gübre yahut toprak iyileştirici olarak kullanılabileceği bir kompost tesisi, Gölcük’te hayata geçireceğini açıkladı.

Gübre Veya Toprak İyileştirici

Gölcük’te kompost tesisi için ön fizibilite raporu hazırlatan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, büyükbaş hayvan işletmeleriyle bir araya geldi. Kompost tesisin değerlendirildiği toplantıya kamu kurumlarının temsilcileri de katıldı. Planlanan söz mevzusu tesisle hayvansal atıklar, lüzumlu proseslerden geçirildikten sonrasında gübre yahut toprak iyileştirici olarak kullanılabilecek.

İşletmeler Ve Kamu Kurumları Buluştu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan tesisin tanıtılması, işletme aşamasında izlenecek yöntemlerin anlatılması ve faaliyetin etkin bir halde yürütülebilmesi amacıyla düzenlenen toplantı Sekapark Otel’de gerçekleştirildi. Gölcük ilçesinde ve yakın çevresinde faaliyet gösteren büyükbaş hayvan çiftliği işletme sahipleri ile bir araya gelinen ve Çevre Koruma ve denetim Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen toplantıya Kocaeli Valiliği Çsafha, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Kocaeli Valiliği ziraat ve Orman İl Müdürlüğü, İSU Genel Müdürlüğü, Gölcük Belediye Başkanlığı ile Büyükşehir Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri katılım sağladı.

Çevre Kirliliğinin Önüne Geçilecek

Çevre Koruma ve denetim Daire Başkanı Mesut Önem, Kocaeli’de yaşanabilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde, çevre ve insan sağlığının korunması amacıyla yürütülen çalışmaları aktardı. Önem, ek olarak süre vakit İzmit Körfezi’nde hayvansal atıklardan kaynaklanan çevre kirliliklerine değinerek planlanan tesisle bu kirliliklerin önüne geçilmesinin sağlanacağını vurguladı. Rrutubet, tesiste üretilecek gübre ve toprak iyileştiricisinin çiftçilere verilerek destek sağlanacağını açıkladı.

İşletmeler Projeyi Pozitif Yönde Karşıladı

Toplantının devamında büyükbaş hayvan çiftliği işletme sahipleri konuya ilişkin görüş ve taleplerini iletti. Projeye ilişkin memnuniyetlerini aktaran işletme sahipleri tesis yapımını desteklediklerini, bu mevzuda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyon yürüterek kendilerine lüzumlu desteği sağlamasıyla projenin pozitif neticelanacağını dile getirdi. Görüşmede ayrıca ilgili kurumların görüş ve önerileri de alınarak projenin teknik detaylarına ilişkin yapılacak iyileştirmeler masaya yatırıldı. Bu mevzuda ilgili kurumlarca ortaklık içinde çalışmalar yürütüleceği aktarıldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir