EYT’de Maaşlar Şubat ya da Mart -Ayında Bağlanabilir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı canlı yayında, Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Düzenlemenin bir an önce yasalaşması için çalıştıklarını söyleyen Recep Tayyip Erdoğan, “EYT kapsamında emekliliğe hak kazanan vatandaşlarımıza ilk aylıkları şubat ya da mart gibi bağlanabilir. Bu işi inşallah bir an önce bitireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuoyunun merakla beklediği EYT düzenlemesiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk maaşların bağlanacağı tarihi açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “EYT konusunda çok kapsamlı bir çalışma yürütüldü. Teklif Meclis’e sunuldu. Yarın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek. AK Parti olarak teklifi yasalaştırarak vatandaşlarımıza haklarını vermek istiyoruz. EYT kapsamında emekliliğe hak kazanan vatandaşlarımıza ilk aylıkları şubat ya da mart gibi bağlanabilir. Bu işi inşallah bir an önce bitireceğiz. Sorunu kökten çözmek için bir irade koyduk, bu irademizin arkasındayız.” dedi.

EYT İle Emekli Olup Aynı İş Yerinde Çalışmak İsteyenler

EYT haklarıyla emekli olup aynı iş yerinde çalışmaya devam etmek isteyenlere başvuru günü sınırlaması getirildiğini söyleyen Emin Akbaşoğlu, “Emekliliği hak edip emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içinde tekrar işe başlama durumunda olan tüm çalışanlarla ilgili bu kanun teklifi bünyesinde yaklaşık 500 lira desteklemeyi Hazine üstleniyor ve yüzde 5 oranında bir destek primi veriliyor.” ifadelerini kullandı.

Düzenlemede Dikkat Çeken 4 Madde

EYT kanun teklifinin detaylarını paylaşan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Düzenleme 4 maddeden oluşuyor. Yaşa takılmadan istisnasız şartları tamamlayan emekli olacak. Prim günü ve çalışma süresini dolduran emekli olacak. Çalışan emekli için 5 puan destek primi verilecek. Kadroya alınan işçiye zorunlu emeklilik şartı kalkıyor. En geç haftaya Salı-Çarşamba yasalaşmasını öngörüyoruz. Şubat’ta başvuranlar Mart ayında maaşlarını alır.” dedi.

Eyt Kimleri Kapsıyor?

8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT kapsamına giriyor. Bu tarihten sonra hizmet başlangıcı olanlar ise düzenlemeden hiçbir surette yararlanamıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir