Konut kampanyasında ev alana büyük kolaylık

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konut kampanyasında ev alana büyük kolaylık sağlanacak. Alınan bilgiye göre 36 ay ve 15 yıl ayrıntısı dikkat çekti.

Yeni Evim Projesi’nin altyapısını oluşturan yasa teklifi TBMM’de komisyonunda görüşüldü. Vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olacağı yeni program ile 1.1 milyon liralık konuta ilk yıl 4.500 TL ödenecek. Hazine desteği 20 milyarı geçecek, konutlar ilk aşamada sabit ödemeli olacağı aktarıldı.

Projenin detayları: Yeni Konut Finansmanı Programı kapsamında uygun koşullarda sağlanacak özel finansman için Hazine uygun finansman enstrümanlarıyla kaynak sağlayacak. Etki analizine göre, vatandaşların kullanacakları konut finansmanlarında, ilk üç yıl boyunca gelirlerinin belirli bir düzeyinde taksit ödemesi yapabilmeleri için Hazine tarafından geri ödeme koşuluyla ve yüklenici tarafından geri ödemesiz katkı sunulacağı belirtildi.

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş projeyle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Programdan bankacılık mevzuatına göre ancak kredi yeterliliğine sahip vatandaşlarımız yararlanabilecek. Ülkemiz konut arz ve talep dengesine göre üç bölgede değerlendirilecek. Kullandırılacak azami konut finansman tutarı, birinci bölge için 5 milyon, ikinci bölge için 3 milyon, üçüncü bölge için 2 milyon lira olacak. Program kapsamında yüklenicilerin mülkiyetinde olan ve daha önce satılmamış konut veya konut projeleri yer alabilecek” ifadesini kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir